page-header

پشتیبان ایرن سه‌شنبه، 5 آوریل 2022

آداب و رسوم مراسم عقد

عروس و دامادها باید طبق آداب و رسوم مراسم عقد، جشن خود را برگزار کنند. در برخی از شهرها و فرهنگ و رسومات متنوع خانواده عروس مراسم عقد را برگزار می‌ کنند. در برخی دیگر از شهرها با رسم و رسومات دیگر خانواده داماد هزینه ‌های مربوط به مراسم عقد را پرداخت می ‌کنند. برخی از مهم ترین آنها را در ادامه معرفی می کنیم تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید.

عقد

 

معرفی آداب و رسوم مراسم عقد

 از جمله مهم ترین آداب و رسوم مراسم عقد که خانواده عروس .و داماد باید به آن دقت داشته باشند عبارت است از :

چیدمان سفره عقد

 تهیه سفره عقد برای برگزاری مراسم عقد یکی از مهمترین آداب و رسومات می باشد. سفره عقد دارای اجزای متفاوتی می باشد که هر یک از آنها معنی خاصی دارند. اجزایی که در سفره عقد به کار گرفته می شوند شامل آینه و شمعدان، قرآن مجید و جانماز، نبات، نان و پنیر و سبزی، عسل، تخم مرغ، سکه، گردو، بادام، سیب سرخ، گل، اسپند، حلقه، کله قند و غیره از جمله مهمترین اجزای سفره عقد و هر یک از این  معنی خاصی برای خوشبختی عروس و داماد دارند.

آداب و رسوم خطبه عقد

 یکی دیگر از آداب و رسومات مهم مراسم عقد خواندن خطبه حضور بزرگان خانواده باید خوانده شود و  بر روی سر عروس و داماد زمانی که خطبه خوانده می شود باید قند سابیده گردد. پس از آن حلقه ها بین عروس و داماد رد و بدل خواهد شد. عروس و داماد با انگشت شان باید  در دهان یکدیگر عسل بگذارند تا زندگی شان شیرین و  پس از آن مهمانان نزدیک داماد و عروس می آیند و به آنها هدیه می‌ دهند به طور کلی شما باید به خوبی بدانید که خواندن خطبه عقد یکی از مهمترین آداب و رسوم های مربوط به مراسم عقد به شمار می ‌رود. امروزه بسیاری از افراد مایل هستند مراسم عقد خود را ایرانی برگزار کنند و خطبه عقد ایرانی بخوانند.

سالن عقد

پذیرایی از مهمانان با رسم و روسوم خاص مراسم عقد

یکی دیگر از آداب و رسوم مراسم عقد که اهمیت زیادی دارد پذیرایی از مهمانان می باشد. پذیرایی از مهمانان در فرهنگ داماد و عروس بر عهده یکی از آنها می باشد. به طور کلی پذیرایی از مهمانان بر عهده خانواده داماد است. اما در برخی از شهرها پذیرایی از مهمانان را خانواده عروس انجام می دهند. هر یک از خانواده های عروس و داماد طبق بودجه ‌ای که در اختیار دارند می ‌توانند پذیرایی از مهمانان را انجام دهند.

سالن عقد با پذیرایی

بسیاری از خانواده های عروس و داماد برای اینکه به راحتی بتوانند مراسم عقد را برگزار کنند، مراسم را در سالن عقد برگزار می نمایند. همچنین تمامی تشریفات را به افرادی که در این زمینه تخصص دارند می سپارند. با ارائه هزینه مناسب تمامی خدمات مربوط به برگزاری مراسم عقد را می توانند از آنها دریافت نمایند.