page-header

پشتیبان ایرن شنبه، 17 آوریل 2021

اقدامات زناشوئی اسلامی

اقدامات زناشوئی اسلامی

ازدواج مسلمانان و آداب و رسوم عروسی اسلامی برگرفته از سنت ها و شیوه های مربوط به مراسم عروسی و مراسم عقد در جهان اسلام است . اگرچه رسم و رسوم ازدواج اسلامی بسته به کشور مبدا و مقررات دولتی متفاوت است ، هر دو ، مرد مسلمان و هم زنان از سراسر جهان توسط قوانین اسلامی و اعمال مشخص‌شده در قرآن آمده است ، هدایت می‌شوند .

اقدامات ازدواج اسلامیبا توجه به آموزه‌های قرآن ، ازدواج یک زن و شوهر مسلمان همانند لباس پوشیدنی هستند . در این زمینه ، هم شوهر و هم زن هر دو ، محافظ و آرامش دهنده یکدیگر هستند ، درست همانند ” جسمی هستند که توسط لباس پوشیده می شود “. بنابراین ، آن‌ها به معنای ساده ” برای یکدیگر ” هستند . قرآن به بحث در مورد موضوع ازدواج و امور آن می پردازد و در بین آیه ها به این موضوع اشاره شده است که ” او برای شما دو نفر از خودتان خلق کرده‌است ، که ممکن است در آرامش با آن‌ها زندگی کنید ، و او عشق و رحمت خود را بین قلب شما قرار داده‌است “. ازدواج در جوامع اسلامی فوق‌العاده مهم است . هدف از ازدواج در فرهنگ اسلامی حفظ دین از طریق ایجاد یک خانواده است . این خانواده به معنای ” سازندگی ، کمک و تشویق یکدیگر برای خوب بودن ، و رقابت با یکدیگر در کارهای خوب ” است .

انتخاب شریک

در اسلام ، چند همسری با محدودیت‌های خاصی مجاز است ؛ چند همسری راحت نیست . قرآن مستقیما در سوره النساء آیه سوم به موضوع چند همسری رسیدگی و بیان می دارد : ” … ازدواج با زنانی که شما راضی هستید : دو تایی ، سه تایی یا چهارتایی به ازدواج وارد شوید . اما اگر احساس کنید که شما نمی‌توانید به درستی عدالت را میان شان برقرار کنید ، پس فقط به همان همسر و یا کنیزی که در اختیارتان هست اکتفاء کنید و این برای جلوگیری از انجام دادن بی‌عدالتی مناسب‌تر خواهد بود تا منحرف نشوید و ستم نکنید . ”

اگرچه چند همسری در عمل و پذیرش در اکثر نقاط جهان اسلام ( مانند ترکیه و تونس که کاملا غیر قانونی است ) کاهش‌یافته است , اما هنوز هم در بیش از 150 کشور در حال توسعه در آفریقا , خاورمیانه , و بیشتر کشورها جهان سوم وجود دارد . از قرن بیستم و ظهور جنبش های فمینیستی به صورت گسترده ، ازدواج های دوم و دیگر شدیدا کاهش یافته است . با تغییر شرایط اقتصادی , توانمندسازی زنان و پذیرش شیوه‌های برنامه‌ریزی خانواده ، به نظر می‌رسد چند همسری به شدت به عنوان یک عمل ازدواج قابل‌قبول و قابل دوام در جهان اسلام رو به کاهش است .

ازدواجهمجنسگرایی مرد و زن در قوانین اسلامی ممنوع است ، هر چند که تنها همجنس‌گرایی مردانه به صراحت در قرآن محکوم شده‌است . در رابطه با ازدواج بین ادیان و شرکا ، قوانین برای زنان مسلمان بسیار محدودتر از قوانین اعمال‌شده بر مردان مسلمان است که مایل به ازدواج با یک غیر مسلمان هستند . الکس بی . لیمن به اشتباه اعلام کرده‌است که فرقه های اصلی فقه اسلامی به شریعت وفادار هستند و به مقررات خاصی اشاره می کند : ” یک مرد مسلمان ممکن است با یک زن مسیحی یا یهودی ازدواج کند ، به جز با کافر ؛ یک زن مسلمان ممکن است با یک یهودی یا مسیحی ازدواج نکند .

متن ویژه متن اسلامی که به مساله ازدواج بین ادیان می‌پردازد در قرآن سوره مائده آیه 5 و همچنین در قرآن سوره الممتحنه آیه 10 قرار دارد .

امروز چیزهای پاک بر شما حلال می گردند … ؛ و از میان زنان پاکدامنی که پیش از شما کتاب بر آن ها نازل شده است ( برای شما مجاز هستند ) ؛ به شرط آن که مهریه هایشان را به آن‌ها بدهید ، آن‌ها را به عقد خود درآورید .

ای کسانی که ایمان آورده‌اید ! … اگر زنان مهاجر از دین های آسمانی دیگر را دیدید که پاکدامن هستند آن ها را بیازمائید و همانا خداوند بر ایمان شان داناتر است و آنچه را که برای آن زنان خرج کرده‌اند به آن ها بپردازید ( اشاره به صیغه و ازدواج با کنیزان ) و مهریه شان را پرداخت کنید و نگران نباشید و به آن ها را به کافران باز نگردانید . این حکم خداوند است ؛ بین شما داوری می‌کند ، و خدا داناست .

با وجود متن قرآنی که به نظر می‌رسد با ازدواج بین ادیان مخالف است ، جنبش رو به رشد اندیشمندان اسلامی مدرن شروع به تفسیر و بررسی مجدد تفسیرهای دینی سنتی کرده اند . در حالی که این پژوهشگران از ” متودولوژی های پایه و تایید شده ” استفاده می‌کنند تا به این نتیجه برسند که آن‌ها هنوز با مخالفان قابل‌توجهی از اکثریت دانشمندان و مترجمان اسلامی مواجه هستند .

اسلامی شیوه های دوستیابی و برنامه های اجتماعی

در اغلب جوامع اسلامی ، این یک روش رایج برای جوانان نیست تا به طور فعال به دنبال شریک زندگی خود با پیروی از رسوم مدرن و غربی مثل قرارهای عشقی باشند . جوانان و زنان مسلمان به شدت تشویق می‌شوند تا هر چه زودتر ازدواج کنند ، زیرا این یعنی خانواده به عنوان پایه و اساس جامعه اسلامی شناخته شده‌است . طبق قانون سنتی اسلام ، زنان و مردان جهت ارتباطی خارج از ازدواج آزاد نیستند . اکثریت زیادی از ازدواج‌های اسلامی ، ازدواج‌هایی تنظیم‌شده را ترتیب می‌دهند که در آن والدین یا سرپرستان برای فرزندان خود مورد مناسب ازدواج را انتخاب می‌کنند . میزان انتخاب و پذیرش مشارکت در انتخاب شرکای ازدواج اغلب به طبقه اجتماعی و آموزشی خانواده بستگی دارد .

برخی از ویژگی‌های مهم انتخاب یک جفت مناسب ایمان و پاکدامنی است . این ویژگی‌ها در سوره احزاب آیه 35 ذکر شده است : ” همانا کلیه مردان و زنان مسلمان و مردان و زنان با ایمان و مردان و زنان اهل طاعت و عبادت و مردان و زنان راستگوی و مردان و زنان صابر و مردان و زنان خدا ترس خاشع و مردان و زنان خیر خواه مسکین نواز و مردان و زنان روزه‌دار و مردان و زنان با حفاظ خوددار از تمایلات حرام و مردان و زنانی که یاد خدا بسیار کنند، بر همه آنها خدا مغفرت و پاداشی بزرگ مهیا ساخته است “. ازدواج‌های اجباری ، که در آن رضایت عروس مورد موافقت قرار نگرفته است ، یا تحت فشار بیش از حد داده می‌شود ، در تمام مکاتب و فرقه های اسلامی غیرقانونی تلقی می‌شود . ازدواج اجباری مطلقا و به طور صریح ممنوع است .

ازدواج اسلامیاز آنجا که جوامع مسلمان سنتی به طور کلی از لحاظ مذهبی همگن هستند ، برای افراد آسان‌تر است که از طریق روش‌های سنتی شرکای اجتماعی قابل قبولی پیدا کنند . در این جوامع ، خانواده‌ها ، دوستان ، و خدمات برای کمک به مردم قابل توجه است با این حال، در کشورهای غیر مسلمان مانند ایالات متحده، هیچ روش جهانی برای دوست داشتن یا پیدا کردن یک همسر وجود ندارد . این مسلمانان باید از روش‌های جایگزین برای پیدا کردن یک شریک به روشی استفاده کنند که فرآیند سنتی را با دقت شبیه‌سازی می‌کند .

مسلمانان در کشورهای غیر اسلامی مانند آمریکا از موسسات اسلامی برای کمک به یافتن شریک زندگی خود استفاده می‌کنند . نهادهای اسلامی مانند ISNA ( جامعه اسلامی آمریکای شمالی ) ، NOI ( انجمن اسلامی آمریکا ) ، ICNA ( دایره اسلامی آمریکای شمالی ) و MANA ( اتحاد مسلمان آمریکای شمالی ) به افراد اجازه می‌دهند که در نشست های سالانه یکدیگر را ملاقات کنند . امام جماعت یکی از منابع ارزشمند در میان این جوامع مسلمان است . برای هر فردی که دارای تقوا مذهبی در یک شریک مذهبی باشد و یک شبکه اجتماعی مسلمان نداشته باشد ، امام‌ جماعت منبع با ارزشی برای هدایت است .

اینترنت همچنین فرصت‌های جدیدی را برای افراد مسلمان فراهم می‌کند تا یکدیگر را ملاقات کنند . در ۱۰ سال گذشته ، سایت‌های همسریابی برای مسلمانان تبدیل به یک روش بسیار محبوب برای ملاقات با همسر آینده و ایده آل شان شده‌اند . وب سایت ، SingleMuslim.com یکی از اولین سایت‌های ازدواج بسیار موفق است . آدام یونس ، بنیانگذار وب سایت ، آن را مطابق با اصول اسلامی طراحی کرده‌است . محل‌های حلال مانند SingleMuslim.com و helahel.com سوالاتی در مورد پارسایی افراد از جمله عادات دعا ، روزه گرفتن، و در صورتی که آن‌ها زیارت حج را انجام داده‌اند ، می‌پرسند . در میان چهره‌های دینی اسلامی برخی اختلاف‌نظر بر سر اعتبار این وب سایت‌ها وجود دارد ؛ با این حال ، این سایت‌ها همچنان ایجاد و به طرز فراوانی مورد استفاده قرار می‌گیرند . به گفته یونس ” از آنجا که ” قرار گذاشتن ” در اسلام مجاز نیست ، اینترنت یک وسیله ایده‌آل برای اولین قدم در یافتن یک شریک ازدواج است .

وب سایت‌هایی مانند سایت ازدواج بین‌المللی مسلمانان , عمق انتخاب‌ها برای افرادی که به دنبال یک شریک هستند را وسعت می‌بخشد . علایق فردی مانند سرگرمی‌ها , دیدگاه‌های سیاسی , چیزهایی که در مورد آن‌ها مشتاق هستید , فعالیت‌هایی که در آن‌ها شرکت می‌کنید , ارزش‌های خانواده شما برای ایجاد یک پروفایل کاربر در نظر گرفته می‌شوند . در برخی جوامع هم در دنیای اسلام و هم در غرب , شیوه‌های سنتی ازدواج لزوما این نوع بیان ویژگی‌های شخصی را شامل نمی‌شود ; بنابراین , این وب سایت‌ها فردیت را گسترش می‌دهند در حالی که ایده‌آل‌های سنتی اسلامی ازدواج را حفظ می‌کنند .