page-header

mehrab سه شنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

سالن عقد آریایی | مراحل اجرای آریایی

سالن عقد آریایی چه ویژگی هایی دارد؟

سالن عقد آریایی دارای یکسری ویژگی های خاص می باشد. از جمله ی مهم ترین و اصلی ترین ویژگی های سالن های عقد آریایی می توان به تزئین خاص و ایرانی این سالن ها اشاره کرد که سالن عقد و دفتر ازدواج ایرن تمامی موارد را در خود لحاظ کرده ، تزئین هایی که باعث شده است تا این نوع سالن ها بسیار زیبا و دلنشین به نظر آیند. بسیاری از طراحی هایی که در این نوع سالن ها به کار گرفته می شوند، از نوع طراحی های اصیل ایرانی و سنتی هستند که برای بسیاری از افراد جذاب می باشند.

سالن عقد آریایی

برای جواب دادن به این سوال که عقد آریایی چیست، ابتدا باید درباره ی رسم و رسومات ایرانیان باستان با شما عزیزان صحبت هایی داشته باشیم. در گذشته و پیش از ورود اسلام به ایران، مردم ایران برای عقد و عروسی از رسم و رسومات ایرانی و آریایی باستانی استفاده می کردند. در واقع عقد آریایی یکی از اصیل ترین و زیبا ترین انواع مراسمات عقد و عروسی در ایران می باشد که از گذشته های بسیار دور در بین مردم رواج داشته است.

در گذشته که محضر وجود نداشت، برای برگزاری مراسمات عقد و عروسی از فضای خانه ها و یا باغ ها استفاده می کردند. اما امروزه سالن عقد آریایی و محضر آریایی یکی از مکان هایی است که در آن عقد های آریایی به انجام می رسند و این سالن ها و محضر ها در بین مردم ایران از طرفداران بسیاری برخوردارند و آن دسته از افرادی که قصد برگزاری مراسم عقد خود را دارند، معمولا از این محضر ها و سالن ها استفاده می کنند. برای انجام عقد آریایی یکسری مراحل بایستی طی شوند.

سالن عقد آریایی

در این مقاله سعی خواهیم کرد تا شما را با مراحل انجام این نوع عقد آشنا کرده و درباره ی آن توضیحاتی را خدمت شما عزیزان عرض کنیم. همچنین سعی می کنیم تا به توضیحات اریایی نیز اشاره داشته باشیم و درباره ی متن عقد و سوگند نامه ی آریایی نیز صحبت هایی با شما داشته باشیم. با ما همراه باشید.

متن عقد آریایی به چه صورت است؟

متن عقد آریایی شامل یکسری کلمات می باشد که از فارسی سلیس و اصیل ایرانی گرفته شده است و عروس و داماد هنگامی که رو به روی هم قرار می گیرند، دستان هم را می فشارند و این کلمات را بر زبان می آورند. حاضرین در جلسه و مهمانان عقد نیز معمولا عروس و داماد را در گفتن این کلمات همراهی می کنند و فضای بسیار زیبا و دلنشینی در سالن عقد آریایی به وجود می آید.

امروزه بسیاری از عروس و دامادها مایل هستند که بعد از عقد محضری، در سالن عقد به صورت آریایی عقد نمایند. متن عقد آریایی را باید روبروی یکدیگر بخوانند و سوگند یاد کنند. در واقع باید به خوبی بدانید که عقد آریایی یک عقد غیر رسمی می باشد. برای زیبایی عکس و فیلم های عروسی، بسیاری از عروس و دامادها به صورت آریایی عقد می کنند. در این عقد باید عروس و داماد لباس سفید بپوشند و گل به گردن یکدیگر بیندازند. سوگندهایی که داماد و عروس در عقد آریایی می خوانند دارای متن زیبا و دلنشین می باشد. متن مربوط به عقد آریایی را در ادامه معرفی می کنیم.

عقد آریایی

سوگند نامه آریایی

در متن عقد آریایی که در سالن عقد آریایی بین زن و مرد خوانده می شود، معمولا چندین بار کلمه ی تعهد بر زبان زن و مرد جاری می شود. تکرار چند باره ی این کلمه می تواند به این دلیل باشد که زن و مرد پایبند همدیگر در زندگی باشند و به یکدیگر خیانت نکنند. در این متن طرفین چندین بار سوگند یاد می کنند که به همدیگر وفادار بمانند و زندگی خوب و آرامی در کنار هم داشته باشند.

سوگندهایی که مربوط به متن عقد آریایی می باشد و عروس و داماد باید روبروی یکدیگر این سوگندها را بخوانند عبارت است از:

 در عقد آریایی ابتدا باید در نزد انجمن نام داماد اعلام شود. سپس عاقد از داماد می پرسد آیا به طراوت بهاران سوگند یاد می کنی تا هرآنچه را که بر خود روا میداری بر همسر خویش هم روا داری. ؟ آنچه را که بر خود نمی پسندی بر همسر خود نپسندی. ؟ برای او شویی وفادار باشی و برای فرزندانت پدری راهگشا و خردمند باشی. ؟ داماد باید در پاسخ  بگوید سوگند یاد می کند. پس از آن باید عروس پیمان یاری ببندد.

در عقد آریایی در نزد انجمن باید نام عروس بیان شود. سپس از او پرسیده می شود آیا به باروری و سرسبزی تابستان سوگند یاد می کنی. تا برای همسر خویش همدل و مهربان باشی ؟ احترام و غرور او را همیشه به جای بیاوری. ؟ نیاز همسر خود را نیاز خود و در بی نیازی همگام و همساز وی باشی. ؟ عروس در پاسخ باید بگوید سوگند یاد می کنم.

عقد آریایی

سوگند دوباره داماد

در متن عقد آریایی باید یکبار دیگر نام داماد آورده شود. سپس از داماد پرسیده می شود آیا به رنگارنگی پاییز سوگند یاد می کنی. تا یاور و پشتیبان وی در غم ها، شادی ها، تندرسی  و بیماری باشی. ؟ آیا سوگند یاد می کنید وی را در میان انجمن مانند گوهری یگانه دوست بداری. ؟در پاسخ داماد می گوید که سوگند یاد می کنم.

سوگند دوباره عروس در عقد آریایی

در این سوگند عروس باید نام عروس ذکر شود. آیا به پاکی و سپیدی زمستان سوگند یاد می کنی که همیشه اجاق گرمابخش زندگی تان را پر فروغ و روشن نگه داری. ؟ برای او همسری وفادار باشی و برای فرزندانت مادری مهربان و دلسوز باشی. ؟ به خانه خود گرمی و شادی ببخشی و هرچه که در توان داری را در پاکی و آذین بندی به کار بگیری. ؟ عروس در پاسخ می گوید سوگند یاد می کنم.

سوگند داماد پس از این گفتگو آغاز می شود که می گوید تو را من برگزیدم از میان همه خوبان. برای زیستن با تون بین تمامی گواهان، در هرجا و هرلحظه پذیرا می شوی آیا. ؟ پس از آن عروس می گوید که پذیرا می شوم مهر تو را از جان

انجام عقد آریایی

در بسیاری از موارد افراد برای عقد خود از سالن های عقد آریایی بهره می برند. سالن عقد و دفتر ازدواج ایرن عقد آریایی شما را بسیار زیبا و جذاب تزئین و برای انجام عقد آریایی کاملا آماده و مهیا کرده اند . عروس و داماد در حجله ای که از پیش برای آن ها تعبیه شده است قرار می گیرند و مهمانان نیز در سالن عقد آریایی حاضر می شوند و سوگند نامه را به همراه عروس و داماد می خوانند و در پایان این مراسم عروس و داماد به عقد هم در می آیند.

سالن عقد آریایی

متن صوتی آریایی

متن عقد ایرانی در بسیاری از سالن ها ممکن است به صورت متن صوتی برای عروس و داماد و حاضرین در جلسه پخش شود تا آن ها بتوانند به کمک این متن صوتی، سوگند نامه را به همراه عروس و داماد بخوانند و عقد انجام شود. در بسیاری از موارد استفاده از متن عقد صوتی می تواند بر جذابیت های مراسم عقد بیفزاید و به عنوان یک آپشن برای یک سالن مراسم عقد به حساب بیاید.

سالن عقد ایرن

تاریخچه عقد آریایی

همانطوری که در ابتدای این مقاله خدمت شما عزیزان عرض کردیم، تاریخچه عقد آریایی به دوران پیش از اسلام بر می گردد. زمانی که اسلام به ایران وارد نشده بود، مردم ایران زمین برای عقد عروس و داماد ها از عقد آریایی استفاده می کردند و با خواندن سوگند نامه های عقد آریایی، زن و مرد ایرانی را به عقد هم در می آوردند.

عقد آریایی

عقد آریایی احساسی

سالن های عقدی که در سطح شهر تهران و دیگر شهر های کشور ایران در زمینه ی انجام عقد های آریایی فعالیت می کنند، به دنبال انجام کار هایی هستند که از طریق آن ها بتوانند مشتریان بیشتری را به سمت خود جذب کنند. تزئین زیبا و لاکچری سالن عقد آریایی و پخش موزیک های جدید ایرانی ۱۴۰۰ یا خارجی ۲۰۲۲، می تواند بر تعداد مشتری های یک سالن عقد آریایی بیفزاید.

تشریفات عقد

هر چقدر که یک سالن زیبا تر و جذاب تر باشد، بدیهی است که تعداد مشتریان و طرفداران آن سالن در سطح شهر نیز بیشتر خواهند بود. استفاده از آپشن های جدید احساسی مثل موزیک های عاشقانه و فضا های دلنشین و زیبا، می تواند بر جذابیت های یک سالن عقد آریایی بیفزاید.

 

مراحل اجرای آریایی

مراحل اجرای مراسم آریایی ممکن است در موارد مختلف با یکدیگر فرق هایی داشته باشند. اما بطور کلی خواندن سوگند نامه و قرار گرفتن عروس و داماد روی حجله ای که برای آن ها تعبیه شده است و خواندن همزمان سوگند نامه توسط حاضرین در جلسه ی مهمانی، از جمله ی مهم ترین و اصلی ترین مراحل اجرای مراسم عقد آریایی در سالن آریایی می باشند.

سالن عقد

کلام پایانی

در این مقاله سعی شد تا شما را با سالن عقد آریایی آشنا کرده و درباره ی آن توضیحاتی را خدمت شما عزیزان عرض کنیم. همچنین سعی کردیم تا درباره ی سوگند نامه و متن عقد آریایی نیز صحبت هایی با شما داشته باشیم. امیدواریم این مقاله بتواند رضایت شما را کسب کند.