اعتراض معاصر به زندگی مشترک بدون ازدواج

مخالفت‌های معاصر با زوج‌های هم زیست شامل مخالفت مذهبی با اتحادیه‌های خارج از ازدواج ، فشار اجتماعی توسط زوج‌هایی که ازدواج می‌کنند و اثرات بالقوه هم‌زیستی در یک توسعه پایدار جهت رشد و تکامل کودک می باشند .

افزایش تعداد زوج‌های هم زیست و بچه‌هایی که در دنیای غرب به دنیا آمده‌اند ، در کانون تحقیقات جامعه‌شناختی زندگی می‌کنند ، شناخته شده است . تعداد زوج‌هایی که بدون ازدواج زندگی می کنند در ایالات‌متحده از حدود ۴۵۰ هزار نفر در سال ۱۹۶۰ به ۷.۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۱ با تحقیقات انجام‌شده توسط آمریکا در رابطه با رشد کودک در خانواده ای که به زندگی هم باشی روی آورده بودند ، همراه بوده‌است . مخالفان هم باشی مي گويند که والدين خارج از ازدواج يک محيط نامناسب براي رشد کودک هستند.  .

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۲ با مهارت‌های حسابداری کم‌تر و بزهکاری بالاتر به فرزندان زوج‌های هم باش انجام شد ، مطالعات اخیر که کنترل عواملی از جمله فقر ، سطح آموزشی والدین و خشونت در خانه را نشان می‌دهد ، از لحاظ رشد مشابه همتایان زوج‌های متاهل قابل‌مقایسه نیستند .

تاثیر روی کودکان

در سال ۲۰۰۱ ، محققان به مقایسه کودکانی که در یک خانواده ای که بدون ازدواج زندگی می‌کنند در مقایسه با همسالان خود در خانواده‌هایی با ازدواج رسمی ، به نتایج قابل توجهی رسیدند . نتایج نشان داد که نوجوانان عملکرد کم‌تر در مدرسه دارند ، ریسک بیشتر تعلیق و یا اخراج نسبت به هم سن و سالان خانواده‌هایی با ازدواج رسمی  و مشکلات رفتاری و احساسی می باشند .

مطالعه‌ای بر روی رشد جمعیت خانواده در سال ۱۹۹۵ و ۲۰۰۲ میزان شیوع و دوران زندگی بدون ازدواج( ازدواج سفید ) افزایش یافت . این مطالعه نشان داد که ۴۰ % از کودکان در ایالات‌متحده در سن ۱۲ سالگی در یک خانواده ای که بدون ازدواج شکل گرفته اند زندگی می‌کنند و کودکانی که از مادران مجرد متولد می‌شوند نسبت به مادران متاهل بیشتر هستند . درصد زنان در سنین ۱۹ تا ۴۴ سال به شکل هم باشی زندگی می کرده اند از ۴۵ درصد در سال ۱۹۹۵ به ۵۴ درصد در سال ۲۰۰۲ افزایش‌یافته است .

در سال ۲۰۰۲ ، ۶۳ % از زنانی که از دبیرستان فارغ‌التحصیل شدند ، مدت زمان کمتری را به تنهایی می گذراندند و به ازدواج سفید روی می آوردند , در برابر با ۴۵ درصد از زنان با مدرک دانشگاهی چهار ساله پیدا شدند . اغلب زوج های که بچه دار می شوند ازدواج می کنند . یک مطالعه نشان داد که کودکانی که از والدین متاهل متولد می‌شوند ۹۰ درصد بیشتر از کودکان متولد شده با والدین مجرد هستند . 67 % از مادران مجرد اسپانیایی که  صاحب فرزند شده اند انتظار ازدواج دارند , در حالی که ۴۰ % از مادران مجرد آفریقایی آمریکایی منتظر ازدواج هستند .

دیدگاه‌های مذهبی درباره اعتراض معاصر به زندگی مشترک بدون ازدواج

مطالعات نشان داده‌اند که وابستگی مذهبی با ازدواج سفید در ارتباط است . مردم اغلب دلایل مذهبی خود را برای مخالفت با ازدواج سفید بیان می کنند . کلیسای کاتولیک رومی و تقریبا همه فرقه‌های پروتستان در سراسر جهان با هم باشی مخالفند و آن را گناه کبیره می‌دانند . با این حال ، برخی دیگر مانند کلیسای انگلیکان از زوج‌های هم زیست ( آنهایی که به شکل ازدواج سفید زندگی می کنند ) در کلیسا از آن ها استقبال می‌کنند و آن‌ها را تشویق می‌کنند که هم‌زیستی را مقدمه‌ای برای ازدواج مسیحیت بدانند .

همچنین دین می‌تواند منجر به فشارهای اجتماعی علیه ازدواج سفید به خصوص در جوامع بسیار مذهبی شود . برخی از زوج‌ها ممکن است از هم باشی خودداری کنند چون یکی از طرفین یا هر دو طرف از اعضای خانواده مذهبی شان می‌ترسند یا نگران طرد شدن هستند . جوانان بالغ که در خانواده‌هایی بزرگ شده‌اند که با هم باشی با یکدیگر مخالفت می‌کنند ، نسبت به هم سن و سالان خود نرخ کمتری دارند . افزایش هم باشی در ایالات‌متحده و دیگر کشورهای توسعه‌یافته به غیرمذهبی شدن این کشورها مربوط می‌شود . محققان خاطر نشان کردند که تغییرات در جمعیت مذهبی یک جامعه باعث افزایش ازدواج سفید در آنجا می شود .

در قانون اسلام روابط غیر ازدواج و رابطه جنسی خارج از آن ممنوع است و ازدواج سفید در بسیاری از کشورهای مسلمان ، از جمله عربستان سعودی ، پاکستان ، افغانستان ، ایران ، کویت ، مالدیو ، مراکش ، عمان ، موریتانی ، امارات عربی ، سودان و یمن ممنوع می باشد .